Po-Eun

<< zpět na přehled Tulů

Pchoun je pseudonym slavného básníka Čonga Mong-džua (1337 – 1392), jehož báseň „Nikdy bych nesloužil jinému pánovi, i kdbych byl stokrát ukřižován“ je známá každému Korejci. Byl také průkopníkem v oblasti fyziky. Diagramu představuje jeho věrnost králi a zemi na konci dynastie Korjo.

Pchoun, známý také jako Čong Mong-džu, byl učenec, básník a věrný služebník krále za dynastie Korjo. Ve věku 23 let složil tři různé národní kvalifikační zkoušky, které se používaly pro výběr státních zaměstnanců, a ve všech třech obdržel nejvyšší možný počet bodů. Stal se instruktorem neo-konfucianismu na Gukjagam (později nazývaného „Seonggyungwan“) a současné zastával státní funkce jako věrný služebník krále U z dynastie Wang. Podílel se na různých národních projektech, protože král měl mnoho důvěry v jeho velké znalosti a dobré mínění o něm. Čas od času navštěvoval Japonsko a Čínu jako královský diplomat a měl vynikající znalosti o lidském chování. Založil institut věnující se teoriím konfucianismu. Byl průkopníkem v oblasti fyziky. Čong Mong-džu zastával nejvyšší civilní místo v Korjo. I Song-gje (pozdější první král z dynastie I) se ho snažil získat na svou stranu, ale Čong odmítl zradit Korjo. Poté, co se I Song-gje zranil po pádu z koně při lovu, Čong se ho pokusil zabít, ale nevyšlo to. Později I Song-gje pozval Čonga do svého domu, kde se ho snažil znovu přesvědčit, aby zradil svého pána. Ale Čong odpověděl básní:

          I kdybych mohl umřít, stokrát umřít,

          i kdyby se moje kostra mohla stát prachem a špínou, 

          ať moje duše může být tam či nemůže,
          má věrnost k jednomu pánovi se nezmění.

Poté si I Song-gje uvědomil, že nemůže Čonga přesvědčit. V noci 4. dubna 1392 poslal na most Sonjuk vraha (svého pátého syna – pozdějšího krále Tchädžonga), který Čonga Mong-džua brutálně zabil železným kladivem. Most pocházející z roku 1216 se v současnosti stal národní památkou Severní Koreje. Říká se, že hnědá skvrna na jednom z kamenů je Čongova krev a stává se červenou, když prší.
Poté, co se I Song-gje zbavil Čonga Mong-džua, podařilo se mu provést téměř nekrvavý převrat a zmocnit se trůnu v červenci 1392. 474 let stará dynastie Korjo skončila po smrti Pchouna, když poslední král dynastie Wang byl nucen odstoupit a na jeho místo usedl zakladatel královského rodu I – I Song-gje – který pojmenoval svou dynastii Čoson (u moci 1392 – 1910).

Publikováno  March 27th, 2015