FAQ

Dosud jsem nikdy nesportoval, má pro mě vůbec smysl začínat cvičit taekwondo ITF?

Samozřejmě! Cvičit taekwondo ITF je možné i bez předchozí sportovní průpravy. Pohybově nadaní jedinci budou dělat rychlejší pokroky ale po čase se tyto rozdíly ztrácejí. Důležitá je chuť do cvičení a vůle vytrvat.

Nejsem příliš starý pro začátek cvičení?

Pro dosahování špičkových sportovních výsledků je v současnosti dobré začít asi do 12-ti let věku, ale unikátnost taekwonda spočívá v tom, že začít můžete kdykoli, pokud zvládnete pár dřepů a alespoň dámských kliků. Samozřejmě pak máte malou šanci stát se mistrem světa s vyjímkou veteránských kategorií. Ale právě v mnou založené škole SILLA někteří cvičenci začali se cvičením až po čtyřicítce a často byli šikovnější než něž někteří začátečníci ze základní školy… A minimální „rozumný“ věk pro začátek cvičení je asi 8 let. Já jsem začala například s taekwondo až při začátku studia na vysoké škole. Je ovšem třeba dodat, že jsem hrála do 15-ti let velmi úspěšně závodně tenis a potom závodně tancovala (latinsko-americké tance)… Takže jsem měla jak velmi dobrou fyzickou kondici, tak i velký náskok v rozsahu pohybu dolních končetin pro kopy a v neposlední řadě i vypěstovanou dobrou koordinaci pohybů.

Prý se používá hlavně kopů nohou, to já ale nezvládnu má tedy cenu začínat?

Jistě! Problémy s pohyblivostí patří k jedním z nejvážnějších a současně nejběžnějších civilizačních onemocnění současností. Málokdo vůbec tuší, jak pravidelný strečink spolu se cvičením může sníženou pohyblivost a bolest kloubů odstranit. Nejlepším příkladem je asi můj manžel, kterého jsem pro cvičení přemluvila v jeho 36 letech, kdy trpěl bolestmi kyčlí a nebyl schopen se rozkročit více jak do pravého úhlu. Ale po 6-ti letech cvičení dokázal již skoro udělat „provaz“ a mohl tak absolvoval náročné zkoušky na I.Dan! A na bolesti kyčli od té doby jen s úsměvem vzpomíná. Navíc se mu po sedmi letech cvičení podařilo nominovat do veteránské reprezentace (v kategorii 40-50 let) a měl se tak možnost výborně připravit na společných tréninkových a plně Českým svazem taekwondo ITF financovaných soustředěních státní reprezentace na svá vystoupení jak na mistrovství světa, tak i mistrovství Evropy. A na nich se mu podařilo vybojovat již řadu cenných medailových umístění včetně dvou titulů mistra světa i mistra Evropy ve cvičení technických sestav (tul) kategorie II. i III. Dan a k tomu 2x po sobě také individuální bronzovou ze sportovního boje na MS do 80kg… Ještě stále si myslíte, že jste pro začátek cvičení taekwondo ITF příliš staří?!

Viděl jsem taekwondo na Olympiádě a nelíbilo se mi kromě jiného například to, že se nepoužívaly techniky rukou. Přijde mi to nelogické. Jak je to u taekwondo ITF?

Mě se tyto přenosy také vůbec nelíbily a také mi to přijde nelogické. Jenže na olympiádě nebylo „naše“ originální taekwondo ITF ale taekwondo WTF, které se soustřeďuje pouze na sportovní boj a ještě k tomu pouze na kopy nohou. Vzniklo odštěpením od originálního taekwondo ITF počátkem 70 let dvacátého století a dnes již s ním má opravdu jen málo společného. Originální taekwondo ITF používá techniky rukou i ve sportovním boji, který je dle mého názoru nejen reálnější, ale i divácky atraktivnější. A málokdo také ví, že v originálním taekwondo se trénují pro sebeobranu mj. i velmi účinné techniky úderů lokty a koleny. Ty se ale ve sportovním zápase nesmí používat kvůli přílišnému riziku zranění. Součástí výuky originálního taekwondo ITF jsou i další sebeobranné „vyprošťovací“ techniky (tedy nácvik vyproštění se z držení nebo chvatu útočníka), nácvik pádů atd.

Kamarád mi říkal, že se ve sportovním boji taekwondo WTF smí používat techniky vedené plnou silu, zatímco v taekwondo ITF pouze omezenou sílou. Není tedy pro reálnou sebeobranu lepší taekwondo WTF?

Je pravda, že dle sportovních pravidel je v taekwondo WTF povolena jakákoli síla kontaktu a že ve sportovních pravidlech taekwondo ITF je povolen lehký až střední kontakt. Nevidím v tom ale pro případné použití „našeho“ taekwondo ITF v nutné sebeobraně žádnou nevýhodu. Maxímální síla technik se trénuje v takwondo ITF také a dokonce se v ní soutěží v jedné z pěti sportovních disciplín. A nemyslete si, že se soupeři ve sportovním boji taekwondo ITF zase nějak příliš šetří. Chcete-li stejně kvalitního soupeře zasáhnout kopem nebo úderem, musíte to provést s maximální rychlostí a ta má na dopadovou energii zásadní vliv. Takže každý povedený zásah je na vlastním těle dostatečně nepříjemně cítit na to, aby se sportovec dostatečně „zocelil“ a vypěstoval si schopnost dokázat „ustát“ i nějakou tu ránu, což je nezbytným předpokladem sebeobranného použití bojového umění. A navíc v taekwondo ITF nepoužíváme jako v taekwondo WTF ochranné westy na těle, které dosti znepříjemňují volný pohyb a výrazně tlumí zásahy na tělo. My povinně používáme pouze chrániče povolených úderových ploch rukou a nohou, chrániče genitálií a chránič zubů.  Nepovinně také používáme i v zápasech ochranné helmy, které jsou povinné jen pro žákovské a juniorské kategorie . A díky tomu, že případný „knockout“ soupeře by znamenal pro takto skórujícího závodníka diskvalifikaci, jsou zranění ze sportovního boje taekwondo ITF  i v mužských kategoriích poměrně vzácná. Navíc trénujeme kromě sportovního boje také různé formy řízených, polovolných i volných bojových (sebeobranných) cvičení (sparingů) a to bez chráničů rukou a nohou. I  zde je ale povolen jen takový kontakt, aby nedocházelo ke zraněním cvičenců.

Rád bych začal cvičit ale obávám se možnosti zranění, jak jsou úrazy časté?

Zranění při cvičení včetně vrcholových závodů jsou mnohem méně častá než při jiných zcela běžných pohybových aktivitách jako je fotbal, lyžování, jízda na kole, bruslení, hokej atp. Při tréninku se soupeřem se používají účinné chrániče a při sportovním boji se smí používat jen střední síla technik. Sama jsem za mnoho let cvičení a závodění kromě naraženin neutrpěla žádné zranění.

Na nejčastější dotazy odpovídala Radka Heydušková, hlavní trenér školy Silla.

Publikováno  September 12th, 2018